דף הבית ארגז כלים למורות ומורים אודות יעל בירן שיחות עם הסופרת הכבשים החסרות מי משתמש בספר ואיך פריחת הרותם
 
 
קצת עלי

לא התכונתי להיות סופרת, או -
למה הספר מוקדש לאבא שלי שנתן לי גדר.

את הספר, קודם כל, ציירתי.
על השולחן בחדר השינה שלי, בשנת 1991, היה ספר פיזיקה פתוח של יורם אשל (גלים ואופטיקה? או חשמל ומגנטיות?) ומחברת ריקה לשירבוט נוסחאות וחישוב מרחקים וכוחות…נראה לי שכבר בהיתי בנקודה נעלמת בקיר ממולי די הרבה זמן כשהתחלתי לקשקש על הדף הריק. הייתי מאד עייפה, ההורים שלי ישבו בסלון וצפו במבט לחדשות אז בטוח שכבר היה ערב. חשבתי על איך סופרים כבשים בכדי להרדם והיד שלי התחילה לצייר כיבשה.

 
הסתכלתי על הכיבשה שלי, היא קפצה מעל לגדר.
ואני, בראש של פתרון בעיות בפיזיקה הרמתי שוב את העיפרון וציירתי את חברתה נדחקת מתחת לגדר.
פתעום התעוררתי, בעיה חדשה עמדה מולי והיא היתה כל כך הרבה יותר מעניינת מכדורים שנופלים לאדמה בקשת בכוכב לכת עם כוח משיכה נמוך. אני לא זוכרת כמה זמן עבר אבל כשהיו ברשותי כ-15 כבשים ההורים שלי עדיין צפו במבט לחדשות. כלכך התגאתי בכבשים שלי שהלכתי להראות לאבא שלי. והוא בנפלאותו ,במקום לשאול ״זה נקרא ללמוד לבגרות בפיזיקה??!!״, דיפדף במחברת, החזיר לי אותה ואמר ״לכי תציירי עוד״. כשחזרתי נרגשת אחרי כמה זמן עם 24 כבשים הוא חייך ואמר - עכשיו תכתבי עליהן סיפור.

היום הכבשים האלו מלמדות ילדים ומבוגרים בכל הארץ.
אתם יכולים לקרא כאן על מקבץ קטן של מגוון הפרויקטים בעקבות הספר ועל רשימה של אנשי מקצוע מכל הארץ שמשתמשים בספר.

אותי הן לימדו המון דברים על יצירה ותיקשורת ועל החיים בכלל. מעל לכל הן לימדו אותי שעשייה מובילה קדימה, לא תמיד לכיוונים שחשבנו עליהם אבל תמיד קדימה. ושעשייה היא לאו דווקא מהסוג שקל לזהות כמו- כתיבה או ציור, עשייה היא גם אינטראקציה, שיחה, בישול, טיול, שיחת טלפון, עשייה היא כל דבר שאנחנו בוחרים להתרגש ממנו ולחלוק אותו.

ותיקשורת? אוי, כמה שאני לומדת על תיקשורת. השיחות שניהלתי ואני מנהלת עם ילדים ומבוגרים על הספר הביאו אותי ללמוד על האמת- האמת שאין אמת :) הכבשים שציירתי, כקבוצה מגובשת של עזרה הדדית ונחישות, אותן כבשים שחוברות יחד ובכוחה העצום של המטרה המשותפת מתגברות על מכשולים (ורומסות את הגדר) בלא קושי, אותן כבשים, נראו לילדה מתוקה בכיתה ד׳ כקבוצה של בריונים שרומסים ללא מחשבה.

אני אוהבת את הספר הזה כל כך, הרבה בזכות שהוא מתקשר בלעדי, עצמאי בשטח, וללא קשר למה שחשבתי שכתבתי. אם תרצו, אני מאד אשמח לבא ולשוחח אתכם, עם תלמידיכם, הסטודנטים העובדים או החברים שלכם על כל דבר שקשור ביצירה, תקשורת והעולם הנפלא של האפור בין השחור והלבן. בבקשה שלחו לי איימיל ל- yael@gaderkivsa.co.il

ומעבר לספר? היום אני חיה בלונדון עם אישתי טל ושני ילדי בן ואיתן. אני במקצועי אנימטורית ולאחרונה, יותר מ20 שנה אחרי שהספר יצא לאור, אני מתחילה לכתוב שוב. אז מי יודע, אולי בקרוב יהיו ספרים חדשים.